MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356497

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Utsikt över en trädgård mot uppodlade fält, signerad och daterad "M- B-Clason 1962" och "Märtha Bolin-Clason
/ Horn 1962 från kökstrappan", i blyerts på baksidan
olja på duk, 38 x 60 cm;

HISTORIK:
Horn, beläget vid Mälaren utanför Enhörna i närheten av Mariefred, var ett sommarställe som Märtha och Gustaf Clason hyrde av familjen Aminoff från 1941 till början av 1960-talet.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (65 bud)
2293982
12 000
2293988
11 500
2293982
11 000
2293978
10 500
2293954
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.