MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356494

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Kyrktorn, vinter, signerad "M. B-Clason" samt signerad och betitlad "Kyrktorn vinter / Märtha Bolin-Clason", i blyerts på baksidan, olja på pannå, 65,5 x 50,5 cm

HISTORIK:
Johannes kyrka, Stockholm. Utsikten är tagen från konstnärens hem på Eriksbergsgatan 23, Stockholm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (75 bud)
2293673
26 000
2293474
25 000
2293671
25 000
2293474
24 000
2293669
23 000

Slutpris SEK:
26 000
2 618 EUR, 2 974 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.