MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356490

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Roddare på ån, signerad "M. Bolin-Clason", olja på duk, 28.5 x 50 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, Lilla Galleriet, Märtha Bolin-Clason. Utställning, 28 sept.-15 oktober 1946, Nr. 39 "Roddare på ån"
Tidaholm, Stora hotellet, Tidaholms Konstförening, Märtha Bolin-Clason,. Utställning, 17-21 mars 1948, nr. 18 "Roddare på ån"

HISTORIK:
Motivet är möjligtvis hämtat från Fyrisån i Uppsala eftersom roddaren bär studentmössa.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (14 bud)
2293124
2293181
3 800
2293124
3 600
2293174
3 400
2293124
3 200

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.