MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356489

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Självporträtt framför staffliet, signerad och daterad "M. B-Clason 1950-53" samt signerad och betitlad "Självporträtt Märtha Bolin-Clason Ateljén Nybrokajen", i
blyerts på baksidan, olja på duk, 54 x 65 cm

HISTORIK:
Märtha Bolin-Clason hyrde en tid ett rum på Nybrokajen 17 i Stockholm, av konstnären och författaren Bo Beskow (1906-1989), vilket hon använde som ateljé.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (32 bud)
2293498
13 500
2293545
13 000
2293498
12 500
2293490
12 000
2293490
10 500

Slutpris SEK:
13 500
1 359 EUR, 1 544 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.