MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356488

Lena i badkappan, olja på duk, 30,5 x 39,5 cm

HISTORIK:
Konstnärens yngsta dotter, f. 1935. Utförd på Horn omkring 1943. Horn, beläget vid Mälaren utanför Enhörna i närheten av Mariefred, ett sommarställe som Märtha och Gustaf Clason hyrde av familjen Aminoff från 1941 till 1950-talet.

UTSTÄLLD:
Stockholm, Lilla Galleriet, Märtha Bolin-Clason, 28 september-15 oktober, 1946, nr. 16 " Lena i badkappan"
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 8 "Lena i badkappan"

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (48 bud)
2293441
23 000
2293255
22 000
2293255
21 000
2293217
20 000
2293217
19 500

Slutpris SEK:
23 000
2 316 EUR, 2 631 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.