MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356486

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Svolvær I, Lofoten, signerad ´M. B-CLASON´ och signerad, betitlad och daterad ´Märtha Bolin-Clason/Lofoten I/Märtha Bolin-Clason/Svalbaer II 1968´, på en etikett på baksidan, olja på duk lagd på masonit, 60x81 cm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2292038
5 600
2292529
5 400
2292038
5 200
2292518
5 000
2292038
4 400

Slutpris SEK:
5 600
564 EUR, 641 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.