MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356485

Sjömansflicka (Lotta), signerad "M. B-Clason", samt signerad och betitlad i blyerts på spännramen,
olja på duk 46,3 x 33,5 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, Lilla Galleriet, Märtha Bolin-Clason. Utställning, feb. 1945, nr. 7 "Sjömansflicka"
Stockholm, Lilla Galleriet, Märtha Bolin-Clason. Utställning, 28 sept.-15 oktober 1946, Nr. 37 "Sjömansflicka"
Tidaholm, Stora hotellet, Tidaholms Konstförening, Märtha Bolin-Clason,. Utställning, 17-21 mars 1948, nr. 27 "Sjömansflicka"

HISTORIK:
Som modell har konstnären använt sig av sin äldsta dotter Ann Charlotte, f. 1927

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (21 bud)
2292963
2 400
2292961
2292962
2292961
1 900
2292958
1 800

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.