MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356483

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Trädgårdsidyll, Signerad "M. Bolin-Clason" och signerad, daterad, betitlad och dedikerad "Trädgårdsidyll / Märtha Bolin-Clason / Mölle (?), Till Olle 1966", i blyerts på spännramen, olja på duk, 50,5 x 64 cm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (9 bud)
2292794
2292798
2292794
1 900
2292797
1 800
2292794
1 700

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.