MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356480

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Martina, två år,
signerad och daterad "M. Bolin-Clason 1940 " och betitlad på baksidan, olja på duk, 46 x 38 cm

HISTORIK:
Martina, f. 1938, var yngsta dotter till Märtha Bolin-Clason. Hon grundade 1966 modekedjan Gul & Blå som hon drev tillsammans med sin make Lasse Knutsson. Hon är mor till den kända designern Filippa K (f. 1965).

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (11 bud)
2293458
2 400
2292703
2292000
2292700
2292000
1 900

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.