MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356479

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Vit krokus vit snö, signerad ´M. B.-CLASON´ och ´Märtha Bolin-Clason/Vit krokus vit snö´, på baksidan, olja på duk
33 x 24 cm

UTSTÄLLD:
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr, 6 ´Vit krokus vit snö´

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (20 bud)
2292909
3 200
2292912
2292909
2 800
2292901
2 600
2292774
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.