MÄRTHA BOLIN-CLASON

356478

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
Lotta II, Signerad och daterad M. B. CLASON - 29", olja på pannå tillverkad av A.B Hansen, Stockholm, 27x22 cm

Proveniens:
Fil. Lic. Hans Eklund (f. 1921), Stockholm
Auktion, Stockholms Auktionsverk, Naiva visioner, 23 januari 2007, auktionsnummer 15, klubbat belopp 4 500 kr.
Utställd:
Okänd, nr. 2, Märtha Clason
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 32 ´Lotta, 1 1/2 år´.
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 27 ´Lotta, 1 1/2 år´
Stockholm, Svensk-Franska Konstgalleriet, Kritikernas val, januari 1962, nr. 58 ´Lotta II´
Stockholm, Riksförbundet för bildande konst, Kritikernas val: måleri, skupltur, grafik valda av Sixten Strömbom, Vandringsutställning 237, 1962, nr. 58 "Lotta II 1929" (utlånad av Fil. Lic. Hans Eklund, Stockholm
Stockholm, Riksförbundet för bildande konst, Naiv tradition: Färg och Form, maj 1963, nr. 15 "Lotta II 1929" (utlånad av Fil. Lic. Hans Eklund, Stockholm
Stockholm, Stockholms Stadsmuseum, Naiv konst, 1974

Konstnärens första dotter, Ann Charlotte, född 1927.

Läs mer

MÄRTHA BOLIN-CLASON

Budhistorik (45 bud)
2293251
12 500
2293240
12 000
2293236
11 500
2293236
11 000
2293216
10 500

Slutpris SEK:
12 500
1 259 EUR, 1 430 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.