MÄRTHA BOLIN-CLASON

356477

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Tunisisk pojke, signerad "M. Bolin-Clason"
olja på duk lagd på pannå, 28 x 25 cm

HISTORIK:
Utförd under konstnärens bröllopsresa 1925-26

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

MÄRTHA BOLIN-CLASON

Budhistorik (31 bud)
2292854
11 500
2292702
11 000
2292492
10 500
2292435
10 000
2292435
8 400

Slutpris SEK:
11 500
1 158 EUR, 1 316 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.