Märtha Bolin-Clason

356476

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Flickan med hårbandet och blå hyacinter,
signerad "M. B. CLASON" samt signerad och betitlad i blyerts på spännramen, olja på duk, ca 38 x 55 cm.

UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 20 september-8 october 1969, nr. 5 ´Blå hyacinter´

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Nybrogatan 32, Stockholm

Märtha Bolin-Clason

Budhistorik (43 bud)
2294019
23 000
2294036
22 000
2294019
21 000
2294018
20 000
2294018
19 500

Slutpris SEK:
23 000
2 316 EUR, 2 631 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.