Bordspendyl Meissen

356408

BORDSPENDYL, Meissen, 1800-talets andra hälft/1900-talets början, rokokostil, polykromt bemålat porslin, dekor av putti och pousserad dekor av bl a blomster, undertill med (svagt) meissenmärke i f a korslagda svärd i blått, höjd ca 47 cm, pendel medföljer
Skador: Nyckel saknas, smärre dekorskador, nedersta puttons ben med lagningar

Klockor/Ur

Bordspendyl Meissen

Budhistorik (5 bud)
2274910
11 500
2274909
11 000
2270266
10 500
2270082
7 800
2270080
6 800

Slutpris SEK:
11 500
1 158 EUR, 1 316 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.