Dödlåda

356267

DÖDLÅDA, 1700-tal, Dalarö, tillverkad av tullare, i bemålat trä, smidda beslag, invändigt försedd med två fack med varsitt myntinkast, två fungerande hänglås med tillhörande nycklar, höjd 79 78x58 cm

Senare bemålning, bruksslitage

Diverse

Rum 2

Dödlåda

Budhistorik (13 bud)
2284363
1 300
2284359
2284358
2284356
2284355
950

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.