Munk- och våffeljärn

356218

MUNKJÄRN, VÅFFELJÄRN, gjutjärn, 1800-tal resp 1900-talets första hälft, munkjärnet märkt med initialer BS, våffeljärnet märkt AB Skoglund & Olson Gefle, längd ca 35 resp 49 cm
PROVENIENS: Tullverket

Slitage

Diverse, Allmoge

Rum 2

Munk- och våffeljärn

Budhistorik (11 bud)
2268430
2282783
2268430
950
2282782
900
2268430
850

Slutpris SEK:
111 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.