Gösta Månsson oljemålning

356148

GÖSTA MÅNSSON (1924-2009): "Sommarkväll", signerad G. Månsson, olja på duk, ca 50 x 61 cm

BIOGRAFI: Konstnären Gösta Ingvar Månsson, föddes i Malmö 1924 och
avled 2009, var en svensk målare.
G Månsson studerade vid Skånska målarskolan 1958-60 och gjorde
studieresor i Frankrike, Grekland och Italien. Han är mest känd för
sina naivistiskt hållna gatubilder och skärgårdsbåtar.
Han beskriver själv sin inspiration i följande citat "Det röda och
ockrafärgade teglet i de gamla väggarna, de grå gatstenarna, plankan
och staketens ljusblekta färger. Takpannornas åldriga patina,
vindarnas svep i gatorna, människornas vardagstillvaro, och över allt
skyarna med sin förmåga att leka med sol och skugga. Detta har alltid
fängslat min målarsjäl. Därför målar jag så här."
G Månsson är bl a representerad i Tranås stads samlingar och Uppsala
läns landsting

Gösta Månsson oljemålning

Budhistorik (53 bud)
2282001
17 500
2282003
17 000
2282001
16 500
2281998
16 000
2281991
15 500

Slutpris SEK:
17 500
1 762 EUR, 2 002 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.