Bestick silver

356063

BESTICK, 142 dlr, silver, modell Empire, Otto Larsson, Landskrona ca 1913-20, bestående av: 18 matknivar, 18 matgafflar, 17 matskedar, 18 mindre matknivar, 15 mindre matgafflar, 16 dessertskedar, 15 fruktknivar med silverskaft, 12 fruktgafflar, 4 smörknivar, ostkniv, 2 såsslevar, 6 teskedar, total silvervikt exklusive knivar med stålblad ca 3950 g; 12 ostronknivar i nysilver samma modell medföljer

Slitage smärre skador, några stålblad rostiga
graverad bokstav S

Silver

Bestick silver

Budhistorik (7 bud)
2288980
15 000
2275727
14 500
2288979
14 500
2275727
13 500
2288065
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 511 EUR, 1 716 USD
Utropspris SEK:
16 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.