Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad

355864

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad JÅ samt Stockholms hallstämpel 178?, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med vasakärve, silverfolierat glas, ca 97x42 cm

Senare glas, smärre slitage

Diverse, Speglar

Rum 1

Budhistorik (13 bud)
2282694
6 600
2280376
6 400
2279042
3 200
2278195
2278194
2 800

Slutpris SEK:
6 600
665 EUR, 755 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.