Thersners litografier m. slott i Skåne o. Blekinge

355714

THERSNER, ULRIC, - THORA. Fordna och närvarande Sverige. Skånska utsigter. U.o.o.å. (Stockholm 1816-23).

Tvär folio (360x490 mm.). Tryckt huvudtlbl., graverat huvudtlbl. m. vignett, dedikationsblad, företal, innehållsförteckning, graverat tlbl. m. vignett, 60 graverade planscher (alla, enstaka fläckar, text delvis missfärgad av planscher, brunfläckad eller bruntonad, ca 40 blad hårt )
Nött rött samtida hfrbd, titel i guld på främre pärmen, sparsamt guldornerad rygg, skador i övre kant. Exlibris Hjalmar Wennerth.

Medbundet i slutet sammes 4 planscher för Blekinge med text.

Se text

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Monter 25

Budhistorik (23 bud)
2281349
3 200
2281346
2281340
2 800
2281344
2 600
2281340
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.