Jan Coelenbier Kanallandskap olja på pannå

355679

JAN COELENBIER (Courtrai 1610-1680 Haarlem): Kanallandskap, olja på pannå, 30 x 41 cm.
Coelenbier var elev till Jan van Goyen, men många av hans arbeten var av sådan kvalitet att de senare har tillskrivits mästarens hand.
EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS: Haneberg, Södermanland
LITTERATUR: Slott och Herresäten i Sverige, Allhems förlag 1968, avbildad i interiör sidan 213

Krackeleringar , smärre färgbortfall

Konst, Äldre måleri

Rum 1

Budhistorik (18 bud)
2288856
16 500
2288865
16 000
2288856
15 500
2288786
15 000
2288852
15 000

Slutpris SEK:
16 500
1 662 EUR, 1 888 USD
Utropspris SEK:
14 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.