Jan Coelenbier Kanallandskap olja på pannå

355678

JAN COELENBIER (Courtrai 1610-1680 Haarlem): Kanallandskap, olja på pannå, 30x41 cm
Coelenbier var elev till Jan van Goyen, men många av hans arbeten var av sådan kvalitet att de senare har tillskrivits mästarens hand.
EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS: Haneberg, Södermanland
LITTERATUR: Slott och Herresäten i Sverige, Allhems förlag 1968, avbildad i interiör sidan 213

Konst, Äldre måleri

Rum 1

Budhistorik (15 bud)
2289661
13 500
2280567
13 000
2289660
12 500
2280567
12 000
2289647
11 500

Slutpris SEK:
13 500
1 359 EUR, 1 544 USD
Utropspris SEK:
14 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.