Noteringstavla och förtöjningsring

355659

GRIFFELTAVLA, 1900-talets första hälft, för notering av inpasserande fartyg till Stockholms hamn, troligen från Dalarö, totalmått 91 x 107 cm FÖRTÖJNINGSRING, enligt uppgift från den 1642 anlagda tullbryggan på Dalarö
PROVENIENS: Tullverket

Slitage

Diverse, Stockholmiana

Rum 2

Budhistorik (61 bud)
2284934
9 800
2284929
9 600
2284932
9 400
2284929
9 200
2284928
9 000

Slutpris SEK:
9 800
987 EUR, 1 121 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.