Slaglåsrevolver

355548

SLAGLÅSREVOLVER, amerikansk, Colt 1860 Army, nr 43751, Nummerriktig; stomme, varbygel samt trumma, kaliber .44, text på pipan: ADDRESS COL. SAMl COLT NEW-YORK U.S. AMERICA, på stommen stämplat Colts patent, trummgravyr, kolv av valnöt med inspector marks, längd 36 cm, factoryletter medföljer

slitage skador

Vapen/Medaljer, Militaria och samlarvapen

Monter 16

Slaglåsrevolver

Budhistorik (28 bud)
2273521
14 000
2271941
13 500
2271226
13 000
2271940
13 000
2271226
12 500

Slutpris SEK:
14 000
1 410 EUR, 1 602 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.