Kassakista

355424

KASSAKISTA, metall, 1800-tal, bemålad i svart och grönt, höjd ca 50, 60 x 45 cm
ÖVRIGT: Enligt brev daterat 1852 ursprungligen från Söderhamns sjötullkammare
PROVENIENS: Tullverket

Senare bemålad, slitage, nyckel saknas

Möbler, Diverse

Rum 2

Kassakista

Budhistorik (11 bud)
2284575
2284590
2284575
2284584
1 900
2284575
1 800

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.