Carl Malmsten skåp "Pyramid"

355348

CARL MALMSTEN, skåp, "Pyramid", formgivet 1944, omkring 1900-talets mitt, fanerad med mahogny, senare tapeserad dekor av "Flora", rak form, över- och underdel med dörrpar, utdragslådor vid skåpets mitt, höjd 168, 105 x 42 cm, nyckel finns
Planscher ur Lindman, Nordens Flora

Rum 15

Carl Malmsten skåp

Budhistorik (12 bud)
2276694
12 000
2275679
11 500
2275678
11 000
2273443
10 000
2270568
8 000

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.