Georg Leonard Dreijer

355345

GEORG LEONARD DREIJER, född 31 oktober 1793 i Harburg, död 18 september 1879 i Stockholm), (6+2 st), Porträtt och Landskap, 5 signerade, blyerts, blandteknik, varierande mått; 3 teckningar av J. Rosenbroch (1813-1881) - porträtt av ritaren Westberg samt litografen , J Östlin medföljer
PROVENIENS:
Inköpt på Bokauktionskammaren 1927 av Fil dr S Ambrosiani för Generalstabens litografiska anstalts räkning. Tidigare ägare: Registrator Vilhelm Gyllenswärd.

HISTORIK:
GL Dreijer var en tysk tecknare, litograf och arméofficer verksam i Sverige.
Dreyer upprättade i Stockholm 1828 ett litografiskt tryckeri, som några år senare inlöstes av staten och blev Generalstabens litografiska inrättning. Dreyer, som blivit svensk officer och slutligen fick överstelöjtnants grad, blev tryckeriets ledare under omkring 40 år. Dreyer var en god tecknare och utförde bland annat 1828 en serie porträtt av svenska skådespelare och senare en rad porträtt av kungafamiljen.

Konst, Teckningar

Fack 29

Georg Leonard Dreijer

Budhistorik

2016-01-23 kl 18:04
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.