Stolar Eames

355102

CHARLES & RAY EAMES, stolar, 6 st, "DSX", design Charles & Ray Eames, tillverkad på licens av NK's fabriker i Nyköping, stomme i metall, stoppad sits med blå klädsel och glasfiberförstärkt plast

PROVENIENS: Nationalmuseums fasta inredning

Slitage, skador, fothylsor i plast kan saknas

Möbler, Design

Rum 4

Stolar Eames

Budhistorik (21 bud)
2274353
4 400
2274343
4 200
2274016
2274342
3 800
2274016
3 600

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.