Axel Jungstedt

354815

AXEL JUNGSTEDT (Norrköping 1859-1933 Stockholm), Mytologisk figurscen, signerad och daterad Axel Jungstedt 1893, olja på duk tillverkad av Svanström & Co, Norrmalmstorg 1, Stockholm, omkringliggande guldgrund, 63x63cm

HISTORIK:
Studier till plafondmålningar tidigare i St Olai kyrka i Norrköping. I slutet av 1800-talet genomgick kyrkan en renovering. Interiören försågs med målningar och stuck i barock stil, utförda av Axel Jungstedt, Olle Hjortzberg och Sven Scholander. Mellan 1945-49 i samband med reparation av taket genomgick kyrkan återigen en förändring av interiören varvid nybarock dekorationerna avlägsnades. Då dessa gått förlorade, är de två aktuella målningarna den enda kända vittnesbörden som visar hur den ursprungliga 1800-tals inredningen såg ut. Stlistiskt visar målningarna likhet med den franske konstnären William Adolphe Bouguereau (1825-1905 ), hos vilken Jungstedt studerade på 1880-talet.

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Axel Jungstedt

Budhistorik (21 bud)
2269233
3 400
2269223
3 200
2269228
3 200
2269223
2269218
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.