Tapio Wirkkala Iittala vas Isberg

354795

TAPIO WIRKKALA, "Isberg", vas, Iittala , Finland 1959, formgiven 1952, formblåst, slipad dekor, signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA -57, höjd ca 21 cm

HISTORIK: Modellen visades på Triennalen i Milano 1951.

Smärre nagg

Glas, Vaser, skålar, fat

Monter 11

Budhistorik (33 bud)
2265265
10 000
2267499
9 800
2265265
9 600
2267493
9 400
2265265
9 000

Slutpris SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.