Collier förgyllt tenn Svenskt Tenn

354681

ANNA PETRUS, collier, förgyllt tenn, Svenskt Tenn 1940-tal, i form av lejon i språng, längd ca 45 cm, med lås 47
HISTORIK: Lejonet är formgivet av Anna Petrus vid 1920-talets andra hälft. Estrid Ericson använde det som dekor på olika föremål

Lagning vid låset, senare lås

Guld/Smycken, Design

Budhistorik (21 bud)
2280189
6 000
2280205
5 800
2280189
5 600
2280199
5 400
2280189
5 200

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.