Brännvinsmått, 2st koppar 1849 resp. 1850

354674

BRÄNNVINSMÅTT, 2 st, ½ kanna, koppar, krönta 1849 resp. 1850, kopparlagarstämplar varav en GRH, höjd ca 21 cm, en med inskription "På sextioårsdagen af Stansa"
Proveniens Albert Ranft, en av dem gåva från svägerskan Constance (Stansa) Gottschalk 1918

Diverse, Allmoge

Monter 28

Budhistorik (11 bud)
2280029
2280027
2280026
2280024
950
2280023
900

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.