Hjälm

354310

HJÄLM, svensk, 1800-tal, för kustridare, hjälmklocka av svart skinn med mässingsbeslag, hög kam, käkremsfjäll av mässing
Proveniens: Tullverket

en käkrem och spänne saknas, slitage

Vapen/Medaljer

Rum 11

Hjälm

Budhistorik (14 bud)
2272609
3 200
2274175
3 200
2272609
2 400
2268936
2268676

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.