Charlse & Ray Eames

354298

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol med hög rygg på hjul, "Soft pad chair", Herman Miller, Tyskland, formgiven 1969, karmar och fot i aluminium, klädd i cognacsfärgat skinn, etikettmärkt Herman Miller, höj- och sänkbar

Lädret med fläckar och slitage, karmar med ytskador, trög mekanik

Ändringar/tillägg
Trög mekanik

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 12

Charlse & Ray Eames

Budhistorik (13 bud)
2253648
6 000
2265522
5 800
2253648
5 600
2265450
5 400
2253648
5 200

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.