Kinesiskt skålfat

354266

SKÅLFAT, porslin, Kina, 1600-tal, Kangxi (1662-1722), konturerat brätte, dekor i underglasyrblått med motiv av trädgård, botten märkt med löv, diameter ca 28 cm

AN UNDERGLAZED DISH, sculpted rim, decorated with garden and flying insects, base marked with leaf, Kangxi (1662-1722), diameter c. 28 cm

Sprickor, nagg
Cracks, nicks

Orientaliskt, Porslin

Kinesiskt skålfat

Budhistorik (11 bud)
2289605
1 600
2289604
2289602
1 400
2289428
1 300
2289601
1 300

Slutpris SEK:
1 600
156 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.