Sabel

354248

SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, svart läderbalja med mässingsbeslag, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket

korrosion, slitage, skador, doppsko saknas

Vapen/Medaljer

Monter 28

Sabel

Budhistorik (7 bud)
2274222
2 800
2274206
2 400
2273981
2271636
2271280

Slutpris SEK:
2 800
274 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.