Sabel

354238

SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, svart läderbalja med 2 mässingsbeslag, längd 79 cm
Proveniens: Tullverket

slitage, kappan fäster inte i plåten, lös doppsko, trög balja

Vapen/Medaljer

Rum 11

Sabel

Budhistorik (8 bud)
2274207
2274204
2 800
2274203
2 600
2274199
2272807
1 700

Slutpris SEK:
293 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.