Sabel

354234

SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, svart läderbalja med 2 mässingsbeslag, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket

doppskon lös, slitage

Vapen/Medaljer

Rum 11

Sabel

Budhistorik (15 bud)
2273856
6 000
2274110
6 000
2273856
5 800
2274074
5 800
2273856
5 600

Slutpris SEK:
6 000
586 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.