sabel

354231

SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, svart läderbalja med 2 mässingsbeslag, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket

något stukad bygel

Vapen/Medaljer

Monter 28

sabel

Budhistorik (5 bud)
2272769
3 600
2272767
3 400
2272766
3 200
2272765
2260097
2 800

Slutpris SEK:
3 600
352 EUR, 411 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.