Sabel

354222

SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, svart lädebalja med 2 mässingsbeslag, längd 77 cm
Proveniens: Tullverket

doppskon klämd, slitage

Vapen/Medaljer

Rum 11

Sabel

Budhistorik (6 bud)
2273396
5 000
2272775
2272774
3 800
2266129
3 600
2260104
2 800

Slutpris SEK:
5 000
489 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.