Sabel

354159

SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, balja med 2 mässingsbeslag, samt bärrem med beslag dekorerad med tullemblem, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket

slitage, hack

Vapen/Medaljer

Rum 11

Sabel

Budhistorik (18 bud)
2274070
7 400
2274055
7 200
2274020
7 000
2273852
6 800
2273852
6 600

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.