Sabel

354116

SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, balja med 2 mässingsbeslag, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket

korrosion, doppskon skadad, en bygel lagad, maskhål i kaveln

Vapen/Medaljer

Rum 11

Sabel

Budhistorik (9 bud)
2272666
5 400
2268894
5 200
2272664
5 000
2268894
4 800
2272663
4 600

Slutpris SEK:
5 400
528 EUR, 617 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.