Sabel

354103

SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, skinnbalja med 2 mässingsbeslag, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket

Slitage och korrosion

Vapen/Medaljer

Monter 28

Sabel

Budhistorik (4 bud)

2273927
4 200
2273925
2273924
3 600
2260082
3 200

Slutpris SEK:
4 200
410 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.