Spegel Jonas Frisk

353709

JONAS FRISK, spegel, stockholmsarbete i empire, etikettmärkt Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), träskuren dekor, bly och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med figurscen med fåglar, ornamentik, höjd 202 x 100 cm

Senare glas, bakstycke saknas, lagningar och skador, dekorkloss saknas

Diverse, Speglar

Rum 5

Spegel Jonas Frisk

Budhistorik (10 bud)
2259576
7 400
2259587
7 400
2259576
6 800
2259586
6 600
2259576
5 000

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.