Sabel

353374

SABEL, svensk, 1800-talets mitt, Hafström-klinga, förgyllt mässingsfäste med lilla riksvapnet på parerplåten, nätskuren kavel, läderbalja med 2 mässingsbeslag, längd 87 cm
Proveniens: Tullverket

Skador och slitage

Vapen/Medaljer

Rum 11

Sabel

Budhistorik (8 bud)
2273823
2271633
2271633
1 900
2271519
1 800
2271519

Slutpris SEK:
215 EUR, 251 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.