Robert Hugo Jäckel

353304

ROBERT HUGO JÄCKEL (1872-1952): Flickan och hunden - stadsgata, signerad Jäckel, olja på duk, 30,5 x 40 cm
HISTORIK.
Robert Hugo Jäckel: Bildkonstnär, född 1872 i Gablonz, Tyskland, död 1952 i Wien. Han studierade i Wien. Blev svensk medborgare 1927 och var länge bosatt i Falsterbo. Målade flera altartavlor i Wien, i Västra Harg och Västerås.

Ytmärken

Konst, Äldre måleri

Tavelvagn 32

Robert Hugo Jäckel

Budhistorik (1 bud)

2249252
2016-01-05 16:59:19

2016-01-12 kl 21:42
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.