Värja

353224

VÄRJA, svensk, för ämbetsman, tveeggad klinga, korsformat förgyllt fäste med lilla riksvapnet, kavelplattor av pärlemor, svart skinnbalja med två dekorerade och förgyllda beslag, längd 88 cm
Proveniens: Tullverket

en kavelplatta saknas, balja med bristningar

Vapen/Medaljer

Monter 28

Värja

Budhistorik (6 bud)
2273947
1 300
2271627
2269599
750
2262927
600
2259928

Slutpris SEK:
1 300
127 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.