Värja

353222

VÄRJA, svensk, för ämbetsman, klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste, parerplåt a clavier dekorerad med lilla riksvapnet, kavelplattor av pärlemor, svart skinnbalja med två förgyllda och graverade mässingsbeslag, längd 94 cm
Proveniens: Tullverket

Vapen/Medaljer

Rum 11

Värja

Budhistorik (12 bud)
2273562
3 200
2273932
3 200
2273562
2273063
2 800
2273063
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.