Flintlåspistoler

353119

FLINTLÅSPISTOLER, 1 par, engelska, dubbelpipiga, over-and-under, märkta J & W Richards London, (sannolikt Joseph & William, Birmingham, 1799-1817), piporna numrerade mot stommen 4,5,6,7, pipor och stomme folierade i med silver, boxlås med pipväljare och säkring, valnötskolvar med silverbeslag, längd 21 cm

delvis lackade, kolvskador

Vapen/Medaljer

Flintlåspistoler

Budhistorik (23 bud)
2272792
16 000
2272779
14 500
2272776
11 500
2272477
6 000
2272295
4 200

Slutpris SEK:
16 000
1 611 EUR, 1 830 USD
Utropspris SEK:
22 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.