Slaglåsgevär

353100

SLAGLÅSGEVÄR, dubbelpipigt, österrikiskt av Martin Mayer, (Wien 1820-48, kejserlig hovbössmakare), damaskerade pipor med påskrift i guld: K K Hof Gewehrkammer, bakåtvända graverade lås med fågelhund, numrerad vid svansskruven "6", kolvkappa i vitmetall, halvstock i valnöt, varbygel i graverat stål, fingerstöd av horn, kolven numrerad med inventarienummer 579, längd 115 cm
Proveniens: Identifierat av Heeresgeschichtliches Museum i Wien med hjälp av inventarienumret: tillverkat av Mayer 1847 och köptes av den Kejserliga familjen för 80 floriner. Det såldes 1926 på Dorotheum för 30 Shilling.

Vapen/Medaljer

Rum 11

Slaglåsgevär

Budhistorik (23 bud)
2271870
18 000
2272943
17 500
2271870
16 500
2272588
16 000
2271870
10 000

Slutpris SEK:
18 000
1 759 EUR, 2 057 USD
Utropspris SEK:
13 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.